Wycieczka kolejowa do Torunia – Piernik 2015- II edycja

17 października odbyła się wycieczka do Torunia zorganizowana przez TurKol.pl. Trasa kolejowej wyprawy liczyła 140 km i prowadziła przez miasta: Poznań – Gniezno- Inowrocław – Toruń. W imprezie uczestniczyło prawie 250 osób.

piernik  piernik

Dojazd do docelowej stacji PKP Toruń Miasto zajął 2 godziny. Po dotarciu na miejsce,  wycieczkowicze mieli do wyboru dwie atrakcje turystyczne: spacer z przewodnikiem po Toruniu albo kolejową wycieczkę specjalną trasą ” Spichlerz” po częściowo nieczynnej już linii kolejowej, pomiędzy Sierpcem a Jabłonowem Pomorskim, w drodze do Grudziądza; natomiast w drodze powrotnej do Torunia, trasa wiodła przez Chełmżę.

 

piernik  piernik  piernik  piernik

Wybrałam pieszy spacer po Toruniu w towarzystwie przewodnika PTTK. Spacer grupy przebiegał przez Nowe i Stare Miasto Torunia. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy najważniejsze zabytki miasta, tj. Rynek Nowomiejski, Zamek Krzyżacki, Katedrę, Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa oraz szereg pięknych kamienic z urokliwymi rzeźbami. Przewodnik pokazał   także najważniejsze pomniki i rzeźby, opowiadając o nich zabawne anegdoty. Obowiązkowo odwiedziliśmy, więc monument patrona Torunia Mikołaja Kopernika, ale także gen. Elżbiety Zawackiej i…. toruńskiego smoka.

 

piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik  piernik     piernik

Po około trzygodzinnym spacerze z przewodnikiem nastał czas wolny. Niestety pogoda tego dnia była  mglisto- deszczowa, tak zwana „barowa”. Toruńskie Stare Miasto obfituje w wiele klimatycznych knajpek i restauracji, oferując różnorodne dania i trunki. Takie dni można wykorzystać na odwiedzenie licznych muzeów, galerii sztuki i obiektów zamkniętych. Na początek warto udać się do Informacji Turystycznej, znajdującej się  przy Rynku Staromiejskim 25,  gdzie można otrzymać mapkę miasta oraz dopytać o ciekawe obiekty i atrakcje w mieście. Z  pewnością trzeba odwiedzić: Dom Kopernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, czy Muzeum Podróżników.  Idealny na taki dzień jest także seans filmowy w Planetarium, przybliżający widzom świat kosmosu.

Wiadomo jednak, że miasto kusi swoim urokiem nawet w szarą, jesienną aurę i zachęca turystów do spacerów wśród jego uliczek i zakamarków lub spaceru nad Wisłą. Obowiązkowym punktem turystycznego pobytu w Toruniu jest także zakup piernika, tutejszego specjału kulinarnego.

Aktywny pobyt w Toruniu zakończył się przed godziną dwudziestą, następnie pięciowagonowym składem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Poznania.

piernik  piernik  piernik

Imprezy turystyczne organizowane przez TurKol.pl mają charakter kolejowych wycieczek, które odbywają się zabytkowymi składami pociągów. Na trasie wyjazdu dla uczestników przygotowywane są atrakcje. Wycieczki odbywają się przez cały rok, a ich trasy prowadzą po kolejowych traktach całej Polski, często także tych, które zostały zamknięte.

Imprezy realizowane są w ramach markowego produktu turystycznego TurKol.pl i odbywają się poprzez współpracę z kolejowymi przewoźnikami i z samorządami. W 2013 roku inicjatywa została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną, jako najlepszy produkt turystyczny w Polsce.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s